Фолтлаге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фолтлаге
Црквата „Св. Катарина“ во Фолтлаге
Црквата „Св. Катарина“ во Фолтлаге
Грб на Фолтлаге
Фолтлаге во рамките на Германија
Фолтлаге
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Оснабрик
Општ. заед. Нојенкирхен
Месни единици 3
Градоначалник Херман Драјзинг (ДХС)
Основни податоци
Површина 42,35 км2
Надм. височина 48 м
Население 1.779 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OS
Пошт. бр. 49599
Повик. бр. 05467
Портал www.voltlage.de
Местоположба на Фолтлаге во рамките на округот Оснабрик
Карта
Координати 52°26′0″N 7°45′0″E / 52.43333° СГШ; 7.75000° ИГД / 52.43333; 7.75000Координати: 52°26′0″N 7°45′0″E / 52.43333° СГШ; 7.75000° ИГД / 52.43333; 7.75000

Фолтлаге (германски: Voltlage) — општина во округот Оснабрик, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Фолтлаге се наоѓа во западниот дел на Брамгау на премин кон Текленбуршки крај.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината на север се граничи со Фирстенау, на североисток со Мерцен, на исток со Нојенкирхен, како и на југ со Реке и на запад со Хопстен (обете во округот Штајнфурт, Северна Рајна-Вестфалија).

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од три места, а општинското седиште е во Фолтлаге.

Ortsteile Voltlage.png
  1. Хекел
  2. Фолтлаге
  3. Везе

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]