Белм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белм
Улица во Белм
Улица во Белм
Грб на Белм
Белм is located in Германија
Белм
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Оснабрик
Месни единици 5
Градоначалник Виктор Хермелер (независен)
Основни податоци
Површина 46,67 км2
Надм. височина 81 м
Население 13.935 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 299 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OS
Пошт. бр. 49191
Повик. бр. 05406
Портал www.belm.de
Местоположба на Белм во рамките на округот Оснабрик
Карта
Координати 52°18′0″N 8°08′0″E / 52.30000° СГШ; 8.13333° ИГД / 52.30000; 8.13333Координати: 52°18′0″N 8°08′0″E / 52.30000° СГШ; 8.13333° ИГД / 52.30000; 8.13333

Белм (германски: Belm) — општина во округот Оснабрик, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Се наоѓа на ридскиот масив Виен, околу 7 километри североисточно од безокружниот град Оснабрик и со тоа припаѓа на пошироката градска област на Оснабрик.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Белм се наоѓа во Оснабрички крај на јужните огранки на ридскиот масив Виен. Низ општината течат притоките на Хазе, Нете и Белмер Бах.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]