Бипен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бипен
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Бипен
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Бипен
Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Бипен
Грб на Бипен
Бипен во рамките на Германија
Бипен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Оснабрик
Општ. заед. Фирстенау
Месни единици 8
Градоначалник Хелмут Толсдорф (СДП)
Основни податоци
Површина 79,25 км2
Надм. височина 60 м
Население 2.975 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OS
Пошт. бр. 49626
Повик. бр. 05435
Портал www.fuerstenau.de
Местоположба на Бипен во рамките на округот Оснабрик
Карта
Карта
Координати 52°35′0″N 7°44′0″E / 52.58333° СГШ; 7.73333° ИГД / 52.58333; 7.73333Координати: 52°35′0″N 7°44′0″E / 52.58333° СГШ; 7.73333° ИГД / 52.58333; 7.73333

Бипен (германски: Bippen) — општина во округот Оснабрик, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бипен се наоѓа на север од ридскиот масив Анкумер Хее и се граничи на североисток со областа Артланд, како и на запад со округот Емсланд. Главното место се наоѓа околу 40 километри северозападно од безокружниот град Оснабрик. Градот Линген (Емс) се наоѓа околу 30 километри на запад.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од следниве единици:

 • Бипен
 • Далум
 • Хартлаге-Луле
 • Клајн Бокерн
 • Лонербеке
 • Орте
 • Ортермерш
 • Фехтел
 • Реструп
 • Ханеберг-Брокхаузен

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Бипен се граничи на север со Берге, на исток со Егермилен, на југ со Фирстенау, додека на запад со округот Емсланд со општините Андервене, Хандруп и Ветруп.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]