Прејди на содржината

Бад Лар

Координати: 52°06′11″N 8°05′21″E / 52.10306° СГШ; 8.08917° ИГД / 52.10306; 8.08917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Лар
Црквата „Св. Богородица“ во Бад Лар
Црквата „Св. Богородица“ во Бад Лар
Црквата „Св. Богородица“ во Бад Лар
Грб на Бад Лар
Бад Лар во рамките на Германија
Бад Лар
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Оснабрик
Месни единици 6
Градоначалник Тобијас Аверман (независен)
Основни податоци
Површина 46,85 км2
Надм. височина 79 м
Население 9.151 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 195 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OS
Пошт. бр. 49196
Повик. бр. 05424
Портал www.bad-laer.de
Местоположба на Бад Лар во рамките на округот Оснабрик
Карта
Карта
Координати 52°06′11″N 8°05′21″E / 52.10306° СГШ; 8.08917° ИГД / 52.10306; 8.08917

Бад Лар (до 1975 година: Лар; германски: Bad Laer) — општина во округот Оснабрик, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Поради бањски области во општинските единици Хардензетен, Мишен, Вестервиде и Винкелзетен, општината од 1975 година е признато одморалиште и лековита бања.

На 1 мај 1981 година, општината Гландорф е одвоена од Бад Лар и станала самостојна општина.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бад Лар се наоѓа на преминот од Тевтобуршката Шума во Оснабрички крај со граница кон Минстерски крај и со Источна Вестфалија. Највисока точка е Клајне Берг со височина од 208 метри.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Во состав на општината влегуваат следниве единици (состојба 2006 г.):

  • Хардензетен (783)
  • Лар (5740)
  • Мишен (830)
  • Ремзеде (1149)
  • Вестервиде (419)
  • Винкелзетен (341)

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Бад Лар се граничи со следниве општини:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]