Дрансфелд (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дрансфелд (германски: Dransfeld) — општинска заедница во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во градот Дрансфелд.

Знаме на Дрансфелд

Општинската заедница Дрансфелд се состои од следниве општини:

  1. Бирен
  2. Дрансфелд
  3. Јинде
  4. Ниметал
  5. Шеден

Координати: 51°30′00″ N; 9°46′01″ E / 51.500° СГШ; 9.767° ИГД / 51.500; 9.767