Шеден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шеден
Поглед на Шеден
Поглед на Шеден
Поглед на Шеден
Грб на Шеден
Шеден во рамките на Германија
Шеден
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Дрансфелд
Месни единици 3
Градоначалник Ингрид Рингелинг
Основни податоци
Површина 26,69 км2
Надм. височина 359 м
Население 1.871 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37127
Повик. бр. 05546
Портал www.scheden.de
Местоположба на Шеден во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°27′N 9°44′E / 51.450° СГШ; 9.733° ИГД / 51.450; 9.733Координати: 51°27′N 9°44′E / 51.450° СГШ; 9.733° ИГД / 51.450; 9.733

Шеден (германски: Scheden) — општина во округот Гетинген, во Долна Саксонија, Германија.

Општината се состои од три единици: Шеден, Мензен и Данкелсхаузен. Реката Шеде поминува низ општината, пред да се влие во Везер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]