Прејди на содржината

Јинде

Координати: 51°27′53″N 9°48′1″E / 51.46472° СГШ; 9.80028° ИГД / 51.46472; 9.80028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јинде
Поглед на Јинде и на биогасната постројка
Поглед на Јинде и на биогасната постројка
Поглед на Јинде и на биогасната постројка
Грб на Јинде
Јинде во рамките на Германија
Јинде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Дрансфелд
Месни единици 2
Градоначалник Дитмар Боде
Основни податоци
Површина 24,49 км2
Надм. височина 300 м
Население 973 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37127
Повик. бр. 05502
Портал www.juehnde.de
Местоположба на Јинде во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°27′53″N 9°48′1″E / 51.46472° СГШ; 9.80028° ИГД / 51.46472; 9.80028

Јинде (германски: Jühnde) — општина во округот Гетинген, во Долна Саксонија, Германија.

Неодамна, селото станало познато како првото т.н. „биоенергетско село“ во Германија. Од есента 2005 година, снабдувањето со топлина и електрична енергија за селото било целосно обезбедувано од отпадните материјали собрани од околните полиња, сместени во биогасна постројка.[2]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. [„Јинде е прво биоенергетско село во Германија ((германски)[[Категорија:Статии со надворешни врски на германски]])“. Архивирано од изворникот на 2012-08-04. Посетено на 2016-02-17. URL–wikilink conflict (help) Јинде е прво биоенергетско село во Германија ((германски))]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]