Ваке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ваке
Поглед на Ваке
Поглед на Ваке
Грб на Ваке
Ваке is located in Германија
Ваке
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Радолфсхаузен
Градоначалник Јохан-Карл Фитор (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,9 км2
Надм. височина 274 м
Население 1.263 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 160 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37136
Повик. бр. 05507
Портал www.waake@t-online.de
Местоположба на Ваке во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°33′N 10°03′E / 51.550° СГШ; 10.050° ИГД / 51.550; 10.050Координати: 51°33′N 10°03′E / 51.550° СГШ; 10.050° ИГД / 51.550; 10.050

Ваке (германски: Waake) — општина во округот Гетинген, во Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]