Ридерсхаузен

Координати: 51°35′N 10°16′E / 51.583° СГШ; 10.267° ИГД / 51.583; 10.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ридерсхаузен
Католичката црква „Св. Андреј“ во Ридерсхаузен
Католичката црква „Св. Андреј“ во Ридерсхаузен
Католичката црква „Св. Андреј“ во Ридерсхаузен
Грб на Ридерсхаузен
Ридерсхаузен во рамките на Германија
Ридерсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Гиболдехаузен
Градоначалник Анегрет Ланге (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,68 км2
Надм. височина 153 м
Население 813 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37434
Повик. бр. 05529
Местоположба на Ридерсхаузен во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°35′N 10°16′E / 51.583° СГШ; 10.267° ИГД / 51.583; 10.267

Ридерсхаузен (германски: Rüdershausen) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]