Румшпринге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Румшпринге
Католичката црква „Св. Себастијан“ во Румшпринге
Католичката црква „Св. Себастијан“ во Румшпринге
Католичката црква „Св. Себастијан“ во Румшпринге
Грб на Румшпринге
Румшпринге во рамките на Германија
Румшпринге
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Гиболдехаузен
Градоначалник Франц Јакоби (ДХС)
Основни податоци
Површина 9,36 км2
Надм. височина 193 м
Население 1.795 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 192 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37434
Повик. бр. 05529
Местоположба на Румшпринге во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°34′59″N 10°18′0″E / 51.58306° СГШ; 10.30000° ИГД / 51.58306; 10.30000Координати: 51°34′59″N 10°18′0″E / 51.58306° СГШ; 10.30000° ИГД / 51.58306; 10.30000

Румшпринге (германски: Rhumspringe) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува дел од областа Ајхсфелд. Изворот на реката Руме се наоѓа во Румшпринге.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]