Дрансфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дрансфелд
Црква „Св. Мартин“ во Дрансфелд
Црква „Св. Мартин“ во Дрансфелд
Грб на Дрансфелд
Дрансфелд is located in Германија
Дрансфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Дрансфелд
Градски единици 4
Градоначалник Ролф Тобин (СДП)
Основни податоци
Површина 28 км2
Надм. височина 302 м
Население 4.438 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 159 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37127
Повик. бр. 05502
Портал www.stadt-dransfeld.de
Местоположба на градот Дрансфелд во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°30′N 9°46′E / 51.500° СГШ; 9.767° ИГД / 51.500; 9.767Координати: 51°30′N 9°46′E / 51.500° СГШ; 9.767° ИГД / 51.500; 9.767

Дрансфелд (германски: Dransfeld) — град во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на околу 12 километри западно од градот Гетинген.

Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Дрансфелд се наоѓа на половина пат помеѓу универзитскиот град Гетинген и градот Хан. Минден. Градот е сместен во подножјето на Брамвалд, а на југ се протега Градската шума Дрансфелд. Јужно од Дрансфелд се наоѓа врвот Хоер Хаген.

Градски единици[уреди | уреди извор]

  • Град Дрансфелд
  • Бердел
  • Осенфелд
  • Фармисен

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Дрансфелд е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]