Ландолфсхаузен

Координати: 51°31′N 10°5′E / 51.517° СГШ; 10.083° ИГД / 51.517; 10.083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ландолфсхаузен
Црквата „Св. Петар“ во Ландолфсхаузен
Црквата „Св. Петар“ во Ландолфсхаузен
Црквата „Св. Петар“ во Ландолфсхаузен
Грб на Ландолфсхаузен
Ландолфсхаузен во рамките на Германија
Ландолфсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Радолфсхаузен
Месни единици 3
Градоначалник Гинтер Шлипер
Основни податоци
Површина 16,22 км2
Надм. височина 204 м
Население 1.043 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37136
Повик. бр. 05507
Портал www.landolfshausen.de
Местоположба на Ландолфсхаузен во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°31′N 10°5′E / 51.517° СГШ; 10.083° ИГД / 51.517; 10.083

Ландолфсхаузен (германски: Landolfshausen) — општина во округот Гетинген, во Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]