Прејди на содржината

Штауфенберг (Долна Саксонија)

Координати: 51°21′0″N 9°35′59″E / 51.35000° СГШ; 9.59972° ИГД / 51.35000; 9.59972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штауфенберг
Црква „Св. Богородица“ во Шпикерсхаузен
Црква „Св. Богородица“ во Шпикерсхаузен
Црква „Св. Богородица“ во Шпикерсхаузен
Грб на Штауфенберг
Штауфенберг во рамките на Германија
Штауфенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Градоначалник Бернд Гребенштајн (независен)
Основни податоци
Површина 77,55 км2
Надм. височина 288 м
Население 7.724 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 34355
Повик. бр. 05543
Портал www.staufenberg-nds.de
Местоположба на Штауфенберг во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°21′0″N 9°35′59″E / 51.35000° СГШ; 9.59972° ИГД / 51.35000; 9.59972

Штауфенберг (германски: Staufenberg — најјужна општина во округот Гетинген и во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа источно од реката Фулда, околу 6 километри јужно од Хан. Минден и 12 километри североисточно од Касел. Општинското седиште е во селото Ландверхаген (Landwehrhagen).

Општината се состои од следниве населени места: Бентероде, Далхајм, Ешероде, Ландверхаген, Лутерберг, Нинхаген,Зихелнштајн, Шпеле, Шпикерсхаузен и Ушлаг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]