Обернфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Обернфелд
Католичка црква во Обернфелд
Католичка црква во Обернфелд
Грб на Обернфелд
Обернфелд is located in Германија
Обернфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Гиболдехаузен
Градоначалник Карл-Бернд Вистефелд (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,72 км2
Надм. височина 171 м
Население 916 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37434
Повик. бр. 05527
Портал www.obernfeld.de
Местоположба на Обернфелд во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°33′20″N 10°14′0″E / 51.55556° СГШ; 10.23333° ИГД / 51.55556; 10.23333Координати: 51°33′20″N 10°14′0″E / 51.55556° СГШ; 10.23333° ИГД / 51.55556; 10.23333

Обернфелд (германски: Obernfeld) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]