Ролсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ролсхаузен
Католичка црква во Ролсхаузен
Католичка црква во Ролсхаузен
Грб на Ролсхаузен
Ролсхаузен is located in Германија
Ролсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Гиболдехаузен
Градоначалник Рајнхард Шарф (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,68 км2
Надм. височина 160 м
Население 853 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37434
Повик. бр. 05528
Местоположба на Ролсхаузен во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°34′N 10°13′E / 51.567° СГШ; 10.217° ИГД / 51.567; 10.217Координати: 51°34′N 10°13′E / 51.567° СГШ; 10.217° ИГД / 51.567; 10.217

Ролсхаузен (германски: Rollshausen) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]