Хаторф на Харц

Координати: 51°39′5″N 10°14′13″E / 51.65139° СГШ; 10.23694° ИГД / 51.65139; 10.23694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаторф на Харц
Црква „Св. Панкратиј“ во Хаторф на Харц
Црква „Св. Панкратиј“ во Хаторф на Харц
Црква „Св. Панкратиј“ во Хаторф на Харц
Грб на Хаторф на Харц
Хаторф на Харц во рамките на Германија
Хаторф на Харц
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Хаторф на Харц
Основни податоци
Површина 29,19 км2
Надм. височина 176 м
Население 3.969 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 136 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHA
Пошт. бр. 37197
Повик. бр. 05584
Портал www.hattorfamharz.de
Местоположба на Хаторф на Харц во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°39′5″N 10°14′13″E / 51.65139° СГШ; 10.23694° ИГД / 51.65139; 10.23694

Хаторф на Харц (германски: Hattorf am Harz) — општина во округот Гетинген, во Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа во јужните делови на планинскиот масив Харц, околу 10 километри јужно од градот Остероде.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]