Волбрандсхаузен

Координати: 51°35′N 10°10′E / 51.583° СГШ; 10.167° ИГД / 51.583; 10.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Волбрандсхаузен
Католичката црква „Св. Ѓорѓи“ во Волбрандсхаузен
Католичката црква „Св. Ѓорѓи“ во Волбрандсхаузен
Католичката црква „Св. Ѓорѓи“ во Волбрандсхаузен
Грб на Волбрандсхаузен
Волбрандсхаузен во рамките на Германија
Волбрандсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Гиболдехаузен
Градоначалник Хајке Бодман (СДП)
Основни податоци
Површина 6,26 км2
Надм. височина 174 м
Население 641 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 102 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37434
Повик. бр. 05528
Портал www.wollbrandshausen-homepage.de
Местоположба на Волбрандсхаузен во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°35′N 10°10′E / 51.583° СГШ; 10.167° ИГД / 51.583; 10.167

Волбрандсхаузен (германски: Wollbrandshausen) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]