Валкенрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валкенрид
Ловен дом во Валкенрид
Ловен дом во Валкенрид
Грб на Валкенрид
Валкенрид is located in Германија
Валкенрид
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Валкенрид
Градоначалник Моника Прир (СДП)
Основни податоци
Површина 12,23 км2
Надм. височина 275 м
Население 4.297 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 351 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHA
Пошт. бр. 37445
Повик. бр. 05525
Портал www.walkenried.de
Местоположба на Валкенрид во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°35′13″N 10°37′8″E / 51.58694° СГШ; 10.61889° ИГД / 51.58694; 10.61889Координати: 51°35′13″N 10°37′8″E / 51.58694° СГШ; 10.61889° ИГД / 51.58694; 10.61889

Валкенрид (германски: Walkenried) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на јужните падини на планинскиот масив Харц, околу 15 километри јужно од Браунлаге и 15 километри северозападно од Нордхаузен.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Валкенрид се наоѓа на реката Вида. До повторното обединување на Германија, Валкенрид се наоѓал непосредно на внатрегерманската граница, која поминувала јужно и источно од општината. Валкенрид е призната воздушна бања.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Селото првпат е споменато во 1085 година. Било најпознато како средиште на Валкенридскиот манастир, третиот цистерцијански манастир основан на територијата на германското говорно подрачје, во 1227 година и секуларизиран во 1668 година.

Моментално, манастирот е во руини и е прогласен за споменик на културата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]