Вида (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вида
WiedaOrtFluss.jpg
Реката Вида во истоименото село
Место Долна Саксонија и Тирингија (Германија)
Должина 22 км [1]
Извор во Харц на Штеберхај
Координати: Географску дужину није било могуће обрадити као број: 10.3323.8
Координати: Координати: Географску дужину није било могуће обрадити као број: 10.3323.8
{{#coordinates:}}: неважечка гео. должина
Висина на изворот околу 545 м над мор. ниво
Утока близу Вофлебен во Цорге
51°19′50″ N; 10°26′33″ E / 51.3305° N; 10.4424° E / 51.3305; 10.4424
Висина на утоката 206,9 м над мор. ниво
Спуст ~ 338,1 м
Слив Елба
Одлив Цорге → Хелме → Унштрут → Зале → Елба → Северно Море

Вида (германски: Wieda) — река која тече низ долносаксонскиот округ Остероде и тирингискиот округ Нордхаузен. Долга е 22 километри[1] и претставува западна и десна притока на реката Цорге во планинскиот масив Харц.

Притоки[уреди | уреди извор]

Притоки на Вида се:

  • Брајтенбах (лева)
  • Уфе (десна)
  • Талграбен (десна)
  • Лохмиленграбен (лева)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Die Wieda, auf harzlife.de