Елрих

Координати: 51°35′8″N 10°40′5″E / 51.58556° СГШ; 10.66806° ИГД / 51.58556; 10.66806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елрих

Ellrich

Реката Цорге низ градот
Реката Цорге низ градот
Реката Цорге низ градот
Грб на Елрих
Елрих во рамките на Германија
Елрих
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Хенри Пазенов (ДХС)
Основни податоци
Површина 69,43 км2
Надм. височина 255 м
Население 5.394 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99755
Повик. бр. 036332
Местоположба на градот Елрих во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Карта
Координати 51°35′8″N 10°40′5″E / 51.58556° СГШ; 10.66806° ИГД / 51.58556; 10.66806

Елрих (германски: Ellrich) — мал град во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на јужните падини на планинскиот масив Харц, 13 километри северозападно од окружниот град Нордхаузен.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот Елрих се наоѓа на реката Цорге, во непосредна близина со сојузната граница со Долна Саксонија. Градската единица Зилцхајн се наоѓа околу три километри североисточно од градското јадро во шумски предел.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градска единица Жители
Елрих 3.166
Зилцхајн 1.008
Вофлебен 459
Апенроде 398
Верна 206
Гудерслебен 221
Ротезите 105
Клајзинген ?

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Општинските избори од 1999 до 2019 година довеле до следнава распределба во Градскиот совет:[2] [3]

Партии и листи %
1999
Места
1999
%
2004
Места
2004
%
2009
Места
2009
%
2014
Места
2014
%
2019
Места
2019
CDU Демохристијански сојуз на Германија 29,7 6 31,9 6 31,1 6 30,5 6 28,0 6
SPD Социјалдемократска партија на Германија 31,5 6 27,6 6 29,6 6 24,3 5 22,2 4
BBE Граѓани Движење Елрих 10,2 2 6,2 1 10,5 2 14,9 3 16,3 3
Die Linke Левица 18,4 4 24,1 5 18,2 4 18,5 4 12,8 3
FDP Слободна демократска партија (Германија) 8,5 2 10,2 2 10,6 2 11,7 2 10,9 2
Grüne Сојуз 90/Зелени 9,7 2
Вкупно 20 20 20 20 20
Wahlbeteiligung % 59,6 % 46,0 % 53,5 % 54,5 % 65,1 %

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник од 2018 година е Хенри Пазенов (CDU).

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. http://www.stadtellrich.de/seite/196753/gemeinderatswahl-2014.html
  3. https://wahlen.thueringen.de/datenbank/wahl1/wahl.asp?wahlart=GW&wJahr=2019&zeigeErg=GEM&wknr=062&gemnr=62005

Надворешни врски[уреди | уреди извор]