Цорге (река)

Координати: 51°22′53″N 10°22′55″E / 51.3814° СГШ; 10.382° ИГД / 51.3814; 10.382
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цорге
Zorge
Цорге во Нордхаузен
Место Долна Саксонија и Тирингија, Германија
Потекло Соединување на Волфсбах и Шпракелбах во селото Цорге
51°22′53″N 10°22′55″E / 51.3814° СГШ; 10.382° ИГД / 51.3814; 10.382
Висина на изворот околу 352 м над м.н.
Утока Кај Херинген во Хелме
Висина на утоката 158,8 м над м.н.
Спуст ~ 193,2 м
Слив Елба
Одлив Хелме → Унштрут → Зале → Елба → Северно Море
Истек
со Нордхаузен мерило[1]
Рекордно низок:     50 л/с (во 20.10.1966)
Просечен низок:    350 л/с
Просечен среден:   3,56 м³/с
Просечен висок: 41,1 м³/с
Рекордно висок:   95,1 м³/с (во 04.03.1956)
Вливот на Шпракелбах (лево)
и Волфсбах (десно) при создавањето на Цорге

Цорге (германски: Zorge) — притока на реката Хелме во средишна Германија. Долга е околу 40 километри и тече од покраината Долна Саксонија во Тирингија. Во многу извори, името Цорге се преведува како „дива река“.

Тек[уреди | уреди извор]

Реката настанува во истоименото село на планините Харц при вливот на потоците Волфсбах и Шпракелбах[2] кои се соединуваат во горниот дел на селото на околу 350 метри. Потоа тече кон југ низ Цорге и Елрих до Нордхаузен. Цорге се влева во Хелме североисточно од Херинген.

Изворите на Цорге, како и многу други потоци, потекнуваат од најдождливите региони на Харц. Количината на вода која ја носи Хелме се една од причините за изградба на вештачкото езеро Келбра на Хелме.

Притоки[уреди | уреди извор]

Извори
 • Волфсбах (лев извор)
 • Шпракелсбах (десен извор)
Притоки
 • Штајгервасер (десна)
 • Елсбах (лева)
 • Деренбах (десна)
 • Илигесбах (десна)
 • Розенбах (лева)
 • Зилце (лева)
 • Вида (десна)
 • Бере (лева)
 • Капелбах (лева)
 • Орбах (лева)
 • Гумпебах (лева)
 • Росмансбах (лева)
 • Лајмбах (лева)
 • Крумбах (лева)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Pegel: Nordhausen Auf: hnz.tlug-jena.de
 2. Die Zorge at www.harzlife.de. 5 декември 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]