Цорге (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цорге
Место во Валкенрид
Црква „Св. Вартоломеј“ во Цорге
Црква „Св. Вартоломеј“ во Цорге
Грб на Цорге
Цорге is located in Германија
Цорге
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општина Валкенрид
Основни податоци
Површина 2,21 км2
Надм. височина 478 м
Население 984  (31 декември 2015)
 - Густина 445 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHA
Пошт. бр. 37449
Повик. бр. 05586
Портал www.rathaus.walkenried.de
Координати 51°38′12″N 10°38′5″E / 51.63667° СГШ; 10.63472° ИГД / 51.63667; 10.63472Координати: 51°38′12″N 10°38′5″E / 51.63667° СГШ; 10.63472° ИГД / 51.63667; 10.63472

Цорге (германски: Zorge) — село и поранешна општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Низ селото поминува истоимената река. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Валкенрид.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]