Липрехтероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Липрехтероде
Селската црква во Липрехтероде
Селската црква во Липрехтероде
Грб на Липрехтероде
Липрехтероде is located in Германија
Липрехтероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Јерг Кирхнер (независен)
Основни податоци
Површина 9,78 км2
Надм. височина 239 м
Население 490 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99752
Повик. бр. 036338
Местоположба на Липрехтероде во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Координати 51°27′0″N 10°33′0″E / 51.45000° СГШ; 10.55000° ИГД / 51.45000; 10.55000Координати: 51°27′0″N 10°33′0″E / 51.45000° СГШ; 10.55000° ИГД / 51.45000; 10.55000

Липрехтероде (германски: Lipprechterode) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на северниот раб од ридовите Блајхередер. Реката Боде тече низ местото.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]