Харцтор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Харцтор
Црква во Нидерзаксверфен
Црква во Нидерзаксверфен
Црква во Нидерзаксверфен
Харцтор во рамките на Германија
Харцтор
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Штефан Кланте (UWL)
Основни податоци
Површина 109,37 км2
Надм. височина 210 м
Население 7.543 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99768, 99762
Повик. бр. 036331
Местоположба на Харцтор во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Карта
Координати 51°34′N 10°46′E / 51.567° СГШ; 10.767° ИГД / 51.567; 10.767Координати: 51°34′N 10°46′E / 51.567° СГШ; 10.767° ИГД / 51.567; 10.767

Харцтор (германски: Harztor) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Била создадена на 1 јануари 2012 со спојување на поранешните општини Илфелд и Нидерзаксверфен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Харцтор се наоѓа на крајниот север од Тирингија, каде се наоѓа и најсеверната точка на покраината. Општината се наоѓа околу девет километри северно од окружниот град Нордхаузен.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини во Тирингија се Елрих и Нордхаузен. На север од општината се граничи со Оберхарц на Брокен и на исток со Зидхарц, обете во Саксонија-Анхалт.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Харцтор се состои од следниве места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]