Хоенштајн (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хоенштајн
Црква во Брандероде
Црква во Брандероде
Хоенштајн (Тирингија) is located in Германија
Хоенштајн (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Андреас Герботе (ДХС)
Основни податоци
Површина 61,09 км2
Надм. височина 241 м
Население 2.100 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99735, 99755
Повик. бр. 036336
Местоположба на Хоенштајн во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Координати 51°29′0″N 10°34′0″E / 51.48333° СГШ; 10.56667° ИГД / 51.48333; 10.56667Координати: 51°29′0″N 10°34′0″E / 51.48333° СГШ; 10.56667° ИГД / 51.48333; 10.56667

Хоенштајн (германски: Hohenstein) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Хоенштајн се состои од следниве места:

  • Брандероде
  • Холбах
  • Клетенберг, седиште на општинската управа
  • Либенроде
  • Лимлингероде
  • Макенроде
  • Оберзаксверфен
  • Шидунген
  • Требра

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]