Кемштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кемштет
Селската црква во Кемштет
Селската црква во Кемштет
Кемштет is located in Германија
Кемштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Уве Меркс
Основни податоци
Површина 11,41 км2
Надм. височина 240 м
Население 454 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99752
Повик. бр. 036338
Местоположба на Кемштет во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Координати 51°28′0″N 10°35′0″E / 51.46667° СГШ; 10.58333° ИГД / 51.46667; 10.58333Координати: 51°28′0″N 10°35′0″E / 51.46667° СГШ; 10.58333° ИГД / 51.46667; 10.58333

Кемштет (германски: Kehmstedt) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Кемштет се наоѓа на источниот дел од долината на потокот Белингер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]