Грослора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грослора
Капела во замокот Лора
Капела во замокот Лора
Грб на Грослора
Грослора is located in Германија
Грослора
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Зигфрид Шефер
Основни податоци
Површина 18,45 км2
Надм. височина 310 м
Население 882 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99759
Повик. бр. 036338
Местоположба на Грослора во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Координати 51°25′0″N 10°39′0″E / 51.41667° СГШ; 10.65000° ИГД / 51.41667; 10.65000Координати: 51°25′0″N 10°39′0″E / 51.41667° СГШ; 10.65000° ИГД / 51.41667; 10.65000

Грослора (германски: Großlohra) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Грослора се наоѓа во северозападниот дел на ридскиот масив Хајнлајте. Замокот Лора се наоѓа на височина од 300-400 метри.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Блајхероде, Зондерсхаузен, Хелбединдорф и Нидергебра.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Грослора се состои од четири места:

  • Фридрихслора
  • Гросвенден
  • Клајнвенден
  • Минхенлора

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]