Герсбах

Координати: 51°27′47″N 10°56′6″E / 51.46306° СГШ; 10.93500° ИГД / 51.46306; 10.93500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Герсбах
Црквата „Св. Маврициј“ во Герсбах
Црквата „Св. Маврициј“ во Герсбах
Црквата „Св. Маврициј“ во Герсбах
Герсбах во рамките на Германија
Герсбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Ангела Зимен (независна)
Основни податоци
Површина 7,9 км2
Надм. височина 154 м
Население 1.028 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 130 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99765
Повик. бр. 036333
Местоположба на Герсбах во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Карта
Координати 51°27′47″N 10°56′6″E / 51.46306° СГШ; 10.93500° ИГД / 51.46306; 10.93500

Герсбах (германски: Görsbach) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Герсбах се наоѓа во земјоделски регион. Тоа е село на потокот Голдене Ауе, источно од окружниот град Нордхаузен.

Кон самата општина Герсбах припаѓа и местото Аумиле.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]