Золштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Золштет
Поглед на Золштет
Поглед на Золштет
Грб на Золштет
Золштет is located in Германија
Золштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Клаус Адам (независен)
Основни податоци
Површина 26,23 км2
Надм. височина 260 м
Население 2.889 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 110 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99759
Повик. бр. 036338
Портал www.sollstedt.de
Местоположба на Золштет во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Координати 51°24′56″N 10°32′2″E / 51.41556° N; 10.53389° E / 51.41556; 10.53389Координати: 51°24′56″N 10°32′2″E / 51.41556° N; 10.53389° E / 51.41556; 10.53389

Золштет (германски: Sollstedt) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

На 1 јануари 2009 година кон нејзе била припоена поранешната општина Рехунген.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Золштет се наоѓа во близина на ридскиот масив Хајнлајте. Окружниот град Нордхаузен се наоѓа околу 20 километри североисточно од општината. Околу 6 километри североисточно се наоѓа градот Блајхероде.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Золштет се граничи со Обергебра (Блајхероде), Блајхероде, како со општините од округот Ајхсфелд, местото Ашероде на општината Була, Була, Бернтероде, Фоленборн, местото Гертероде на општината Нидероршел, како и со општини од округот Кифхојзер, општината Хелбединдорф и местата Којла, Холцталебен и Фридрихсроде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]