Урбах (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Урбах
Селската црква во Урбах
Селската црква во Урбах
Урбах (Тирингија) is located in Германија
Урбах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Јирген Фопел
Основни податоци
Површина 26,53 км2
Надм. височина 180 м
Население 885 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99765
Повик. бр. 036333
Местоположба на Урбах во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Координати 51°28′40″N 10°54′0″E / 51.47778° СГШ; 10.90000° ИГД / 51.47778; 10.90000Координати: 51°28′40″N 10°54′0″E / 51.47778° СГШ; 10.90000° ИГД / 51.47778; 10.90000

Урбах (германски: Urbach) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Урбах се наоѓа источно од окружниот град Нордхаузен и на северниот дел од потокот Голдене Ауе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]