Вертер (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вертер
Вертер (Тирингија) is located in Германија
Вертер (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Месни единици 9
Градоначалник Клаус Хумицш (Левица)
Основни податоци
Површина 61,43 км2
Надм. височина 200 м
Население 3.216 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99735
Повик. бр. 03631
Портал www.werther.de
Местоположба на Вертер во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Координати 51°28′12″N 10°44′43″E / 51.47000° СГШ; 10.74528° ИГД / 51.47000; 10.74528Координати: 51°28′12″N 10°44′43″E / 51.47000° СГШ; 10.74528° ИГД / 51.47000; 10.74528

Вертер (германски: Werther) е општина во округот Нордхаузен, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]