Нидергебра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нидергебра
Селската црква во Нидергебра
Селската црква во Нидергебра
Селската црква во Нидергебра
Нидергебра во рамките на Германија
Нидергебра
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Бургунде Крум (ДХС)
Основни податоци
Површина 9,99 км2
Надм. височина 240 м
Население 639 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99759
Повик. бр. 036338
Местоположба на Нидергебра во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Карта
Координати 51°25′0″N 10°35′59″E / 51.41667° СГШ; 10.59972° ИГД / 51.41667; 10.59972Координати: 51°25′0″N 10°35′59″E / 51.41667° СГШ; 10.59972° ИГД / 51.41667; 10.59972

Нидергебра (германски: Niedergebra) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа помеѓу ридовите Блајхередер и Хајнлајте во долината на Випер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]