Клајнфура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајнфура
Црквата „Св. Ана“ во Клајнфура
Црквата „Св. Ана“ во Клајнфура
Грб на Клајнфура
Клајнфура is located in Германија
Клајнфура
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Градоначалник Бено Кошорек
Основни податоци
Површина 18,61 км2
Надм. височина 205 м
Население 1.039 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99735
Повик. бр. 036334
Местоположба на Клајнфура во рамките на округот Нордхаузен
Карта
Координати 51°24′0″N 10°46′0″E / 51.40000° СГШ; 10.76667° ИГД / 51.40000; 10.76667Координати: 51°24′0″N 10°46′0″E / 51.40000° СГШ; 10.76667° ИГД / 51.40000; 10.76667

Клајнфура (германски: Kleinfurra) — општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Клајнфура се наоѓа на подножјето на ридскиот масив Хајнлајте, во северниот дел на Тирингија, во долината на реката Випер. Окружниот град Нордхаузен се наоѓа недалеку северно од местото.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]