Боде (Випер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Реката Боде и горниот тек на реката Випер

Боде е мала 20-километарска река во Тирингија (Германија). Таа е лева притока на Випер. Нејзиниот извор е близу селото Холунген во малиот планински масив, наречен Ohmgebirge. Оттука, Боде тече во југоисточен правец додека не се придружи на Випер кај Блајхероде. Неговиот слив е 104 км² и просечниот истек е околу 0,8 м3/с.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 51°27′06″ N; 10°36′41″ E / 51.4518° СГШ; 10.6115° ИГД / 51.4518; 10.6115