Зебург (Долна Саксонија)

Координати: 51°34′N 10°09′E / 51.567° СГШ; 10.150° ИГД / 51.567; 10.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зебург
Црквата „Св. Мартин“ во Зебург
Црквата „Св. Мартин“ во Зебург
Црквата „Св. Мартин“ во Зебург
Грб на Зебург
Зебург во рамките на Германија
Зебург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Радолфсхаузен
Месни единици 2
Градоначалник Харалд Финке
Основни податоци
Површина 13,44 км2
Надм. височина 155 м
Население 1.581 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 118 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37136
Повик. бр. 05507
Портал www.seeburgersee.de
Местоположба на Зебург во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°34′N 10°09′E / 51.567° СГШ; 10.150° ИГД / 51.567; 10.150

Зебург (германски: Seeburg) — општина во округот Гетинген, во Долна Саксонија, Германија.

Зебург е покраинско место за одмор на Зебуршкото Езеро, кое е познато и како „Ајхсфелдско око“. Општината се наоѓа во областа Долен Ајхсфелд. Составена е од Зебург и Бернсхаузен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]