Ниметал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ниметал
Евангелистичка црква во Имбзен
Евангелистичка црква во Имбзен
Евангелистичка црква во Имбзен
Грб на Ниметал
Ниметал во рамките на Германија
Ниметал
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Дрансфелд
Месни единици 4
Градоначалник Клаус Хајнеман
Основни податоци
Површина 28,5 км2
Надм. височина 279 м
Население 1.488 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37127
Повик. бр. 05502
Портал www.niemetal.de
Местоположба на Ниметал во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°30′N 9°43′E / 51.500° СГШ; 9.717° ИГД / 51.500; 9.717Координати: 51°30′N 9°43′E / 51.500° СГШ; 9.717° ИГД / 51.500; 9.717

Ниметал (германски: Niemetal) — општина во округот Гетинген, во Долна Саксонија, Германија.

Општината се состои од четири единици: Елерсхаузен, Имбзен, Левенхаген и Фарлозен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]