Прејди на содржината

Бирен

Координати: 51°29′N 9°41′E / 51.483° СГШ; 9.683° ИГД / 51.483; 9.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бирен
Евангелистичка црква во Бирен
Евангелистичка црква во Бирен
Евангелистичка црква во Бирен
Грб на Бирен
Бирен во рамките на Германија
Бирен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Дрансфелд
Градоначалник Бернд Шухт (независен)
Основни податоци
Површина 13,99 км2
Надм. височина 242 м
Население 529 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37127
Повик. бр. 05502
Портал www.buehren.de
Местоположба на Бирен во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°29′N 9°41′E / 51.483° СГШ; 9.683° ИГД / 51.483; 9.683

Бирен (германски: Bühren; долногермански: Bahren) — општина во округот Гетинген, во Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]