Гиболдехаузен

Координати: 51°36′39″N 10°12′53″E / 51.61083° СГШ; 10.21472° ИГД / 51.61083; 10.21472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гиболдехаузен
Католичката црква „Св. Лаврентиј“ во Гиболдехаузен
Католичката црква „Св. Лаврентиј“ во Гиболдехаузен
Католичката црква „Св. Лаврентиј“ во Гиболдехаузен
Грб на Гиболдехаузен
Гиболдехаузен во рамките на Германија
Гиболдехаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Гиболдехаузен
Градоначалник Норберт Лајневебер (ДХС)
Основни податоци
Површина 19,86 км2
Надм. височина 150 м
Население 3.943 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 199 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37434
Повик. бр. 05528
Портал www.gieboldehausen.de
Местоположба на Гиболдехаузен во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°36′39″N 10°12′53″E / 51.61083° СГШ; 10.21472° ИГД / 51.61083; 10.21472

Гиболдехаузен (германски: Gieboldehausen) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Се наоѓа на реката Руме, околу 25 километри североисточно од градот Гетинген и 15 километир јужно од Остероде. Претставува дел од областа Ајхсфелд.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]