Волерсхаузен

Координати: 51°36′N 10°15′E / 51.600° СГШ; 10.250° ИГД / 51.600; 10.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Волерсхаузен
Црква „Св. Богородица“ во Волерсхаузен
Црква „Св. Богородица“ во Волерсхаузен
Црква „Св. Богородица“ во Волерсхаузен
Грб на Волерсхаузен
Волерсхаузен во рамките на Германија
Волерсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Гиболдехаузен
Градоначалник Улрих Шаковске (СДП)
Основни податоци
Површина 9,15 км2
Надм. височина 173 м
Население 481 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37434
Повик. бр. 05528
Портал www.wollershausen.de
Местоположба на Волерсхаузен во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°36′N 10°15′E / 51.600° СГШ; 10.250° ИГД / 51.600; 10.250

Волерсхаузен (германски: Wollershausen) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]