Вида (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вида
Место во Валкенрид
Поглед на Вида
Поглед на Вида
Поглед на Вида
Грб на Вида
Вида (општина) во рамките на Германија
Вида (општина)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општина Валкенрид
Основни податоци
Површина 6,53 км2
Надм. височина 375 м
Население 1.295  (31 декември 2015)
 - Густина 198 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHA
Пошт. бр. 37447
Повик. бр. 05586
Портал www.rathaus.walkenried.de
Координати 51°37′57″N 10°35′9″E / 51.63250° СГШ; 10.58583° ИГД / 51.63250; 10.58583Координати: 51°37′57″N 10°35′9″E / 51.63250° СГШ; 10.58583° ИГД / 51.63250; 10.58583

Вида (германски: Wieda) — село и поранешна општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Валкенрид.

Вида се наоѓа на истоимената река, притока на реката Цорге во јужниот дел на планинскиот масив Харц.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Постојат бројни добро зачувани куќи изградени во фахверк во центарот на Вида. Старата саат-кула на врвот на ридот нуди живописен поглед на селото и неговата околина. Црквата „Лутер“ е протестантска црква, изградена во 1770 година.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ulrich Großmann: Hannover und Südniedersachsen, p. 192. Köln 1999

Надворешни врски[уреди | уреди извор]