Валкенрид (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Валкенрид (германски: Walkenried) — поранешна општинска заедница во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во селото Валкенрид.

На 1 ноември 2016 година, општинската заедница била распуштена и општините Вида и Цорге биле споени кон Валкенрид. Истовремена, окрузите Остероде и Гетинген се споиле во нов округ.[1]

Општинската заедница Валкенрид се состоела од следниве општини:

  1. Валкенрид
  2. Вида
  3. Цорге

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gesetzentwurf. Архивирано од изворникот на 2016-04-16. Посетено на 2021-09-25.

Координати: 51°34′01″ N; 10°37′01″ E / 51.567° СГШ; 10.617° ИГД / 51.567; 10.617