Заксенхаген (општинска заедница)

Координати: 52°22′59″N 9°15′00″E / 52.383° СГШ; 9.250° ИГД / 52.383; 9.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Заксенхаген (германски: Sachsenhagen) — општинска заедница во округот Шаумбург, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во градот Заксенхаген.

Општинската заедница Заксенхаген се состои од следниве општини:

  1. Аухаген
  2. Хагенбург
  3. Заксенхаген
  4. Велпингхаузен

52°22′59″N 9°15′00″E / 52.383° СГШ; 9.250° ИГД / 52.383; 9.250