Нордкединген

Координати: 53°50′N 09°17′E / 53.833° СГШ; 9.283° ИГД / 53.833; 9.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на општина Нордкединген
Грб на општина Нордкединген

Нордкединген (германски: Nordkehdingen) — општинска заедница во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Фрајбург.

Општинската заедница Нордкединген се состои од следниве општини:

  1. Балје
  2. Фрајбург
  3. Крумендајх
  4. Едеркварт
  5. Вишхафен

53°50′N 09°17′E / 53.833° СГШ; 9.283° ИГД / 53.833; 9.283