Прејди на содржината

Крумендајх

Координати: 53°50′14″N 9°13′58″E / 53.83722° СГШ; 9.23278° ИГД / 53.83722; 9.23278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крумендајх
Селската црква „Св. Никола“
Селската црква „Св. Никола“
Селската црква „Св. Никола“
Грб на Крумендајх
Крумендајх во рамките на Германија
Крумендајх
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Нордкединген
Градоначалник Кристијане вон дер Декен (ДХС)
Основни податоци
Површина 30,03 км2
Надм. височина 2 м
Население 459 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21732
Повик. бр. 04779
Портал www.nordkehdingen.de
Местоположба на Крумендајх во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°50′14″N 9°13′58″E / 53.83722° СГШ; 9.23278° ИГД / 53.83722; 9.23278

Крумендајх (германски: Krummendeich; долногермански: Krummendiek) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа на германскиот пат на фериботите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]