Зудербург (општинска заедница)

Координати: 52°54′N 10°28′E / 52.9° СГШ; 10.47° ИГД / 52.9; 10.47
Од Википедија — слободната енциклопедија

Зудербург (германски: Suderburg) — општинска заедница во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Зудербург.

Грб на Зудербург

Општинската заедница Зудербург се состои од следниве општини:

  1. Ајмке
  2. Гердау
  3. Зудербург

52°54′N 10°28′E / 52.9° СГШ; 10.47° ИГД / 52.9; 10.47