Фреденбек (општинска заедница)

Координати: 53°31′N 09°22′E / 53.517° СГШ; 9.367° ИГД / 53.517; 9.367
Од Википедија — слободната енциклопедија

Фреденбек (германски: Apensen) — општинска заедница во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Фреденбек.

Општинската заедница Фреденбек се состои од следниве општини:

  1. Дајнсте
  2. Фреденбек
  3. Кутенхолц

53°31′N 09°22′E / 53.517° СГШ; 9.367° ИГД / 53.517; 9.367