Хаторф на Харц (општинска заедница)

Координати: 51°39′00″N 10°13′59″E / 51.650° СГШ; 10.233° ИГД / 51.650; 10.233
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Хаторф на Харц (германски: Hattorf am Harz) — општинска заедница во округот Гетинген, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Хаторф на Харц.

Општинската заедница Хаторф на Харц се состои од следниве општини:

  1. Елбингероде
  2. Хаторф на Харц
  3. Херден на Харц
  4. Вулфтен на Харц

51°39′00″N 10°13′59″E / 51.650° СГШ; 10.233° ИГД / 51.650; 10.233