Прејди на содржината

Илменау (општинска заедница)

Координати: 53°11′N 10°24′E / 53.183° СГШ; 10.400° ИГД / 53.183; 10.400
Од Википедија — слободната енциклопедија

Илменау (германски: Ilmenau) — општинска заедница во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Мелбек.

Грб на Илменау

Општинската заедница Илменау се состои од следниве општини:

  1. Барнштет
  2. Дојч Еверн
  3. Ембзен
  4. Мелбек

53°11′N 10°24′E / 53.183° СГШ; 10.400° ИГД / 53.183; 10.400