Химелпфортен

Координати: 53°37′0″N 9°18′0″E / 53.61667° СГШ; 9.30000° ИГД / 53.61667; 9.30000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Химелпфортен
Црквата „Св. Богородица“ во Химелпфортен
Црквата „Св. Богородица“ во Химелпфортен
Црквата „Св. Богородица“ во Химелпфортен
Грб на Химелпфортен
Химелпфортен во рамките на Германија
Химелпфортен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Олдендорф-Химелпфортен
Месни единици 3
Градоначалник Бернд Рајмерс (СДП)
Основни податоци
Површина 18,29 км2
Надм. височина 6 м
Население 5.540 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 303 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21709
Повик. бр. 04144
Портал www.himmelpforten.de
Местоположба на Химелпфортен во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°37′0″N 9°18′0″E / 53.61667° СГШ; 9.30000° ИГД / 53.61667; 9.30000

Химелпфортен (германски: Himmelpforten; долногермански: Himmelpoorten) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Олдендорф-Химелпфортен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се потокот Холстербек.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Химелпфортен припаѓаат следниве места:

  • Химелпфортен
  • Кула
  • Брајтенвиш

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]