Бурвег

Координати: 53°37′17″N 9°16′2″E / 53.62139° СГШ; 9.26722° ИГД / 53.62139; 9.26722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бурвег
Воздушен поглед на Бурвег (2012 г.)
Воздушен поглед на Бурвег (2012 г.)
Воздушен поглед на Бурвег (2012 г.)
Грб на Бурвег
Бурвег во рамките на Германија
Бурвег
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Олдендорф-Химелпфортен
Месни единици 3
Градоначалник Матијас Волф (независен)
Основни податоци
Површина 16,23 км2
Надм. височина 4 м
Население 1.000 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21709
Повик. бр. 04144
Портал www.samtgemeinde-oldendorf.de
Местоположба на Бурвег во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°37′17″N 9°16′2″E / 53.62139° СГШ; 9.26722° ИГД / 53.62139; 9.26722

Бурвег (германски: Burweg) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на реката Осте.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Бурвег припаѓаат следниве места:

  • Бурвег
  • Блументал
  • Босел

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]